top of page
2023.PNG

10 këshilla për një rutinë relaksuese dhe të bukur mbrëmjeje që nuk duhet neglizhuar.

  • Rendisni detyrat tuaja dhe përgatituni për ditën tjetër

Organizimi është çelësi i mirëqenies. Nëse nuk jeni të bindur, ne do t'ju shpjegojmë pse. Duke qenë më të organizuar në jetën tuaj profesionale dhe personale, ju mund të ulni në mënyrë drastike stresin që ju rrethon. Një listë për të bërë, prioritizimi i detyrave... E gjithë kjo ju lejon të strukturoni ditët tuaja në mënyrën më të mirë të mundshme dhe t'i shijoni ato sa më të qeta. Prandaj, ne ju këshillojmë të listoni objektivat dhe misionet tuaja të ardhshme (të paktën ato të ditës së ardhshme) dhe të përgatitni detyrat tuaja paraprakisht.

  • Fikni ekranet dhe kaloni kohë me të dashurit tuaj

Për shumicën prej nesh, ne e kalojmë pjesën më të madhe të ditës pas ekraneve. Në mbrëmje, është koha për t'u shkëputur. Edhe pse kjo mund të duket drastike, ajo ka shumë përfitime. Së pari, drita blu e pranishme në ekranet tona prish orën tonë biologjike dhe për këtë arsye vonon gjumin dhe/ose krijon zgjime të shumta. Së dyti, edhe një herë shkaku, drita blu është gjithashtu e dëmshme për lëkurën tonë duke gjeneruar stres oksidativ. Dhe nëse keni nevojë për një arsye të tretë për të kufizuar ekranet, ja ku është: të kaloni kohë cilësore me ata përreth jush në mbrëmje.

  • Pastroni dhe rregulloni shtëpinë tuaj

Mjedisi ynë i përditshëm ka më shumë ndikim në mirëqenien tonë të përgjithshme sesa ne e kuptojmë. Në mbrëmje, kur të ktheheni në shtëpi, ju këshillojmë të pastroni dhe rregulloni shtëpinë tuaj. Kjo do t'ju lejojë nga njëra anë të mos grumbulloni një çrregullim të përgjithshëm dhe nga ana tjetër, të përfitoni plotësisht nga brendësia juaj gjatë gjithë mbrëmjes. Mendja juaj do të lehtësohet në këtë kontekst të rregullt, të favorshëm për relaksim...

  • Ndaloni ngacmuesit 3 orë para gjumit

Një rutinë e mirë e mbrëmjes gjithashtu rimon me një natë të qetë. Për gjumin e foshnjës, nuk rekomandohet të konsumoni ngacmues disa orë para gjumit. Kafeja, çaji, alkooli dhe kola konsiderohen si prishës të gjumit. Në të kundërt, mund të zgjidhni pije të ngrohta me bazë bimore, si çajra bimorë ose infuzione, të cilat falë bimëve që përmbajnë (Gëlqere, Verbena, Kamomil, Lule pasioni), veprojnë në ekuilibrin e nervave dhe gjumit.

  • Shmangni ushtrimet fizike intensive

Në mbrëmje, sporti ndikon në gjumin tonë të natës. Duhet të shmanget marrja e sporteve pak para gjumit. Kjo për shkak se ushtrimet intensive gjatë natës çojnë në një rritje të rrahjeve të zemrës dhe presionit të gjakut. Gjatë një seance sportive, trupi ngrohet për t'u mbrojtur nga dëmtimet muskulare dhe aksidentet. Energjia e prodhuar shndërrohet në nxehtësi, duke rritur temperaturën e trupit. Në të njëjtën kohë, trupi bën ndryshime të rëndësishme hormonale duke sekretuar testosterone, adrenalinë dhe endorfinë. Këto hormone e mbajnë trurin në një gjendje vigjilence.

  • Hani të ekuilibruar dhe të lehtë

Përmbajtja në pjatën tuaj të darkës ndikon në cilësinë e gjumit dhe figurën tuaj! Në mbrëmje, në fakt trupi tenton të ruajë yndyrën, ndaj rekomandohet të shmangni gatimet e rënda të pasura me kalori. Përveç kësaj, nëse hani shumë rëndë, tretja është e vështirë dhe mund t'ju shqetësojë pushimin: ngërçe në stomak, spazma, zgjim natën... Për të fjetur të qetë, favorizoni përbërësit, lëndët ushqyese të të cilëve nxisin prodhimin e hormoneve të gjumit ose rregullatorët e orës biologjike. .

  • Vendosni një ritual shpirtëror

Përpara gjumit, përfitoni nga një gjendje e qetë shpirtërore për të përvetësuar një ritual shpirtëror për veten tuaj. Rekomandohet meditimi, joga, sesioni ASMR ose çdo praktikë tjetër relaksuese e favorshme për relaksim. Për këtë moment relaksi, përpiquni të izoloheni sa më shumë nga mjedisi juaj në mënyrë që të vlerësoni të gjitha përfitimet. Është një moment vetëm për ty, një moment intim që të përgatit të zhytesh në ëndrra të gjalla...

  • Meditoni dhe humbni veten në mendime pozitive

Në të njëjtën mënyrë si shkrimi ose ngjyrosja, meditimi dhe gjenerimi i mendimeve pozitive është një mënyrë e shkëlqyer për të përfunduar ditën. Pohimet që duhen thënë me shumë bindje nëse duam të ndiejmë efektin pozitiv që kanë tek ne: “Jam i shkëlqyer”, “Jetoj në momentin”, “Marr vendime të mira”... Këto mantra të personalizohen. sipas dëshirës duhet të përsëriten me rregullsi për t'i ankoruar në ne.

  • Bëni ushtrime të frymëmarrjes

Një tjetër këshillë për të dekompresuar kur është koha për të fjetur: ushtrime të frymëmarrjes. Ky gjest natyral dhe jetik është një mënyrë shumë e mirë për të fshirë tensionet e grumbulluara gjatë ditës dhe për të gjetur gjumin. Metoda 4-7-8 e Andrew Weil, koherenca kardiake apo edhe frymëmarrja hënore janë vetëm disa nga teknikat për t'u çlodhur në mënyrë progresive dhe për ta mbyllur ditën me stil.

  • Mbani në raft pjesët e këqija të ditës suaj

Keni tendencë të mbingarkoheni nga një mori mendimesh negative para gjumit? Mbylli ato! Ka teknika të ndryshme për t'ju ndihmuar në këtë rrugë: bisedoni me dikë që ju jep këshilla të mira. Dhe për ata që nuk ia dalin me asnjë nga këto metoda, një studim amerikan ka treguar se sa më vonë të shkojmë në shtrat dhe të flemë më pak, aq më shumë ka të ngjarë të vuajmë nga mendime të pakëndshme ndërhyrëse pa qenë në gjendje t'i kontrollojmë ato. Ti e di se çfarë duhet bërë...Për të marr planin tënd të SUKSESIT aplikoni dhe pak ditë.126 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


321279079_866068484710673_1573109786234773235_n.jpg
bottom of page