top of page
2023.PNG

5 hapat kryesor per te nisur nje dite shume produktive.

Shpesh ne kerkojme te bejme gjera te ndryshme ne ditet tona, por shpesh gjendemi duke bere te njejtat gjera serish. Nuk eshte lehte te dalesh nga nje rutine ditore, te cilen e ke ndjekur per nje kohe relativisht te gjate. Me poshte ne do te ju ofrojme 5 hapa se si ju te programoni diten tuaj.


Hapi i pare: Mbaj nje plan ditor.

Cfare do te thote mbaj nje plan ditor? Te krijuarit diten tuaj sipas nje plani te percaktuar sakte ben qe te disciplinoheni ne cdo aspekt te jetes suaj. Shkruaj ne planin tuaj ditor se cfare duhet te besh diten tjeter.


Te vendosurit prioritete per gjerat eshte nje menyre shume efekive per te organizuar diten tuaj. Mos lejoni qe gjerat e parendesishme te ju rrembejne oret tuaja me porduktive. Percakto sakte cilat jane gjerat qe duhet te behen me patjeter ne diten pasardhese.


Te jesh i lidhur me veten nuk do te thote qe je egoist, perkundrazi te qendruarit me veten, do te thote qe ti i jep perkushtimin maksimal personit, i cili do te jete ne veprim per ti bere gjerat gjate dites.


Njeriu eshte eshte qenie humane qe ka ardhur ne toke per te jetuar, avancuar, krijuar pervoje, jetoj shendetshem. Kjo do te thote, qe cdohere duhet ta mbajme ne maredhenie te ngushte me mesime. Duke lexuar cdo dite, duke degjuar trajnime per rritje, duke pare filma qe kane si subjekt avancimin tone etj..


Shpesh ne harrojme te buzeqeshim sepse jemi programuar ne ate forme qe ta marrim jeten shume seriozisht, term i keqinterpretuar dhe i keqkuptuar ky i fundit. Jeta duhet te merret seriozisht, kur behet fjale per rritje dhe zhvillim, por jo te harrojme pjeset e tjera qe e plotesojne ate. Buzeqeshni sa me shume, gjeni arsye per ta bere ate, pasi ka pafund gjera gjate dites dhe shiko sesi e njejta do te vi drejte teje.


Praktikoni ne baza te rregullta 5 hapat dhe do ti harroni ditet monotone.

Per te mesuar me shume rreth organizimit te dites dhe jetes lexo ne webfaqen tone informacionet perkatese FALAS, vetem duke aplikuar mbi link.

113 views0 comments

コメント


321279079_866068484710673_1573109786234773235_n.jpg
bottom of page