top of page
2023.PNG

Ankthi dhe depresioni janë termat më të spikatur, që ne përballemi cdo ditë me njerëz dhe kjo...

Ankthi dhe depresioni jane termat me te spikatur qe ne perballemi cdo dite me njerez dhe kjo eshte kthyer ne nje fenomen shqetesues per te gjithe.


Ku qendron problemi dhe a ka nje problem vertete, apo ne e bejme te tille…?

A ndiheni ndonjëherë:

· i/e pashprese?

· i/e humbur?

· i/e izoluar?

· i/e hutuar?

· skeptik?

· i/e dëshpëruar?

· i/e braktisur?

· fajtor?

· i/e padenje?


Sigurisht qe je ndier, ndoshta dhe ndihesh keshtu akoma por nuk e di pse dhe gjeja e pare qe i thua vetes eshte: une kam ankth, une jam ne depression dhe e pandehni veten te “semure mental”.


Kam nje pyetje, a jeni te sigurt qe e dini kuptimin dhe spjegimin e ketyre termave, qe e diagnostifikoni veten tuaj me specifika te tilla?

Une jam shume e sigurte qe JO.


Jam e sigurte sepse keqinterpretimi i njerezve ka bere, qe ju te ngaterroheni aq shume, saqe vjen nje moment dhe se kontrrolloni dot.


Ankthi dhe depresioni nuk jane semundje, mendimet negative qe vijne tek ju papushim nuk jane semundje, gjithe ato qe ndjeni : sikur ju meret fryma, dridhje trupi, mendime obsessive, demoralizim, te pashpres, sikur sjeni normal etj…NUK JANE SEMUNDJE.


Te gjitha keto jane krejte normale sepse Ankthi dhe Depresioni nuk jane semundje mendore, mos mendoni se jeni duke vuajtur nga ndonje “semundje mendore” sic e specifikojne rendom shume njerez, madje dhe “specialist te fushave”.


Une ju them qe vuajta nje periudhe kohe nga ankthi dhe e di saktesisht cfare do te thote.

Une di te te tregoje dhe ofroje dhe ty rrugen, qe ndoqa per te arritur ketu ku jam sot.

Une di saktesisht se cfare pamje ka Ankthi dhe Depresioni dhe si shfaqet ai.

Une di saktesisht te bej dallimin mes Ankthit dhe Depresionit.

Une di saktesisht se cilat jane simptomat qe shfaq Ankthi dhe Depresioni.


Une them i di sepse nevoja me beri te merrja VENDIMIN VETE PER VETEN , KUR E PASH QE GJENDJA IME U PERKEQESUA MJAFTE.


Une e di qe ti do te ndryshosh sepse askush se do nje jete te mbushur me mendime negative, frustrim, pasiguri, frike etj por sesa do te jeni te gatshem per te bere gjera per ndryshim kjo varet nga ju.


Ne ju japim receten e duhur, qe ju ta perdorni si vakt ditor ne jeten tuaj dhe te sheroni veten pergjithmone.


Nese e gjen veten mes ketyre rreshtave, mos ngurro, apliko direkt ne linkun tone dhe merr ndihmen e mbeshtetur ne fakte dhe mesime me te fuqishme ne bote, qe kane kthyer ne jete me qindra mijera njerez.


Mos harro asnjehere nuk je vetem, ne jemi ketu per ty.


P.s: Mos harro, pacient quhet nje person i cili eshte i semure.
281 views0 comments

Comments


321279079_866068484710673_1573109786234773235_n.jpg
bottom of page