top of page
2023.PNG

Ne kapem fundin ne jete dhe ia dolem te mos dorezoheshim, beje dhe ti...lexoje sa me shpesh kete...

Kjo eshte Mimoza dhe Avni Thaqi.


Nje cift qe preken fundin por nuk u dorezuan.Situata e ketij cifti qe sot jane Mentoret e vetem ne trojet shqiptare te Certifikuar ne SHBA per Vetezhvillim dhe Sukses filloj para 13-viteve.


Mimoza dhe Avniu kane qene njerez te perkushtuar, te drejte, te dashur por vetem me te tjeret.Veten e tyre e kishin lene pas dore duke menduar dhe ndihmuar vetem te tjeret deri ne momentin qe cdo gje mori fund.


"CDO GJE KA NDRYSHUAR, POR CDO GJE ESHTE NJESOJE"

Avni Thaqi, bashkeshorti krenar i Mimoza Thaqit eshte nje njeri me nje karakter te forte, inteligjent, i perkushtuar per familje dhe shume i perfshire ne bizneset e tij.

Sot Avniu eshte babai i tre femijeve te mrekullueshem, te cilet sot jane ne rrugetimin e tyre si Lidera fal dashurise, integritetit dhe udhezimeve dhe mesimeve qe vete Avniu i mori ne periudhen me te veshtire te jetes se tij.

Ai sot eshte me i lumtur dhe i bekuar se kurre qe vendosi te ndryshonte jeten duke marre pergjegjesi ne kohe per cdo gje qe kishte ndodhur.

Mimoza Thaqi bashkeshorte krenare e Avniut dhe nje nene e dhene pas femijeve, bashkeshortit dhe bizneseve te saj.

Nje grua qe sot eshte e afte te kthej buzeqeshje dhe jete ne njerez te cilet kane kapur fundin.

Karakteristike qe e ka udhehequr Mimozen eshte Integriteti dhe Dashuria per veten dhe jeten.

Mimoza sot eshte e lumtur qe ka arritur te ndryshoje jeten e saj se pari dhe se dyti te marri vendimin me te rendesishem per te ndryshuar dhe njerezit e tjere qe do e kerkojne ndihmen prej saj.


Cifti Mimoza dhe Avni Thaqi kane 30 vite ne biznes dhe cdo here kane punuar dhe jane perballur me sfida ekonomike deri sa arriten me perkushtim dhe force te krijonin perandorine biznesore prej 3 biznesesh te fuqishme. Te gjendesh ne fund te humneres eshte shume e veshtire, pasi cdo gje qe ndodh mes nje cifti, percillet tek femijet dhe kjo i programon ata qe te mos jene ne gjendje te perballojne asnje sfide qe ju paraqitet. Cifti Thaqi me keqardhje filluan ta pranonin "realitetin" te cilin e kishin krijuar vete por, qe nuk e dinin ende sesi e krijuan ate.

Mimoza spo e perballonte dot me ate cka kitshte krijuar dhe kerkonte dicka sesi te ngjiste shkallet e drites, pasi vetem erresira e kishte mbuluar. Ka qare, ka vuajtur, ka perjetuar ankth ne permasa te medha, ka pasur ndjenja faji qe eshte energjia me e ulet tek njeriu, ka humbur mirnjohjen, ka larguar dashurine dhe driten nga vetja duke e mbushur me inate, mllefe kundrejte cdogjeje qe e rrethonte. Kishte arritur ne piken, ku shikonte vetem erresire ne jeten e saj.


Avni dhe Mimoza kishin bizneset qe me aq mund dhe sakrifica i kishin ndertuar, por smund te ishin me te apasionuar pas tyre.

Cifti kishin femijet, por smund te ishin te perkushtuar si sot. Cdo gje e ktheu jeten e ciftit permbys POR NUK U DOREZUAN.

Mimoza ndermori nje Vendim dhe ne menyre te pavetedijshme ishte duke e terhequr ate gje.
Mimoza VENDOSI pa u menduar gjate, pasi i menduari gjate e mbajti per shume kohe ne "humnere".

Vendosi te pranonte, qe fundin e preka dhe ketu nuk eshte aspak vend i duhur pe te jetuar.

Vendimi i saj ishte nje ultimatum, qe i dha vetes dhe nje betim qe i beri para Zotit, para asaj qe ajo eshte brenda vetes. "PREMTIMI QE I BEJME VETES DUHET TI MBAJME"

Mimoza nuk u dal se ndjekuri Vendimin dhe Premtimin qe kishte dhene per te ndryshuar VETEN E SAJ, pasi aty nis gjithcka.

Vendosi te shkonte e vetme ne SHBA, ku aty filloje te zgjohej dhe te kuptonte, qe cdo gje e krijuar deri ne ate monent ishte krijim i mendimeve te saj.

Gjithcka mori kthese te menjehershme ne te dhe jeten e saj.

Ajo qe i kishte munguar ishte INFORMACIONI I DUHUR.

Perballja nuk ishte e lehte, por, ajo qe e mbante te forte ishte VENDIMI DHE PREMTIMI.

Informacionet qe i mori, ishin nga njerezit qe kishin qene ne vendin ku Avniu dhe Mimoza gjendeshin dhe kjo ishte nje pjese, per te cilen cifti nuk ishin te vetedijshem deri ne momentin qe e mesuan kete gje.


Cifti Thaqi vendosen qe te bashkoheshin fuqishem, duke e perkrahun njeri-tjetrin ne kete rrugetim, pasi pane qe shpetimi i vetem i tyre ishin keto mesime, qe askush ne jete nuk jua kishte treguar.

Cifti Thaqi moren mesime per Vetezhvillim nga njerezit me te sukseshem ne bote. Moren mesime per Biznes nga Bilioner boteror, te cilat vazhdojne i marrin ende ne ditet e sotme.

"SUKSESI ESHTE NJE VENDIM PER ME TEJ"TI BEHESH AJO QE MENDON NE PJESEN ME TE MADHE TE KOHES.Cifti Thaqi per 6 vite pa ndalim asnje dite te vetme, kane punuar dhe investuar mbi 100.000euro ne veten e tyre ne materiale dhe trajnime ne mbare boten.Jeta e tyre mori nje drejtim tjeter dhe ishte pikerisht INFORMACIONI I DUHUR qe i transformoj te dy.

Pas 6 vitesh vendosen te hapin Akademine e pare ne trojet shqiptare per VETEZHVILLIM DHE SUKSES te quajtur "I AM POWER" UNE JAM FUQIA.Akademia " I AM POWER" eshte krijuar me gjithe informacionet dhe hapat, qe cifti Thaqi ndoqen per te dal nga situata ku gjendeshin dhe per te themeluar akoma me shume biznese ne jeten e tyre. I AM POWER eshte vendi ku kane ndryshuar jeten mbi 3000 persona.

Shume prej tyre kishin prekur fundin dhe ndoqen shembullin e duhur per tja dal dhe sot gezojne jete te lumtur.

PARIMI NR 1 NE " I AMPOWER" ESHTE : CILIN E DEGJON ?


Degjoni persona qe kane qene atje ku ju jeni tani dhe jane aty ku ju deshironi te jeni dhe mesoni prej tyre.

Kjo eshte nje pjese e rrugetimit te Avni dhe Mimoza Thaqit, nje histori frymezuese, nje shembull ideal, ku tregon per Fuqine qe cdo njeri e ka brenda vetes dhe mund ta perdore ne te dyja anet: pozitive dhe negative. Zgjidh ta perdoresh per te jetuar....Nese dhe ti tani qe po e lexon kete pjese te jetes se ciftit Thaqi je duke i bere nje premtim vetes mos u dorezo shko pas tij.


Avni dhe Mimoza jane ketu per ty...

Shume dashuri per ju.

Dori Taci.511 views0 comments

Recent Posts

See All

コメント


321279079_866068484710673_1573109786234773235_n.jpg
bottom of page