top of page
2023.PNG

Ushtrimi nr 15. Sfida 21-ditore per te dashur dhe pranuar veten.

Falja e Vetes dhe ata që te kanë lenduar.


Mësimi i sotëm ka të bëjë me faljen e vetvetes dhe atyre që ju kanë lënduar, duke hapur kështu zemrën tuaj në një nivel të ri të dashurimit të vetes. Për dy javët e fundit, ju keni punuar në lëshimin e shumë prej besimeve të vjetra që ju bllokonin. E di që nuk ishte një detyrë e lehtë, prandaj jepi vetes kohë për të festuar përparimin tënd.


Si ndihet sot që të shikoni në pasqyrën tuaj dhe të ndjeheni shumë më të lehtë? Merrni frymë thellë. Tani lëshojeni këtë frymë dhe thoni: “Ahh! Po e lë të kaluarën time dhe ndihem shkëlqyeshëm! ”Falja është një zonë e vështirë për të gjithë ne.

Ne ndërtojmë këto blloqe që na lidhin për shumë vite. Merrni dorën time, dhe së bashku le të punojmë për të mësuar të falim veten dhe ata që na kanë lënduar. Ti mund ta besh.


Falja hap zemrat tona për dashurinë ndaj vetvetes. Nëse keni një problem me të dashuruar veten, mund të mbërtheni në një gjendje të pafalshme. Shumë prej nesh mbajnë inate për vite dhe vite. Ne mund të ndihemi të mirë-drejtuar për shkak të asaj që na bëri dikush. Unë e quaj këtë të mbërthyer në burgun e inatit të vetë-drejtësisë.


Duhet të jemi te drejtë, por ne kurrë nuk duhet të jemi të lumtur. Ju mund të mos jeni dakord dhe të thoni: "Por ju nuk e dini se çfarë më bëri ai person. Uff eshtë e pafalshme ”. Të mos jesh i gatshëm të falësh është një gjë e tmerrshme për t’i bërë vetes. Hidhërimi është si të gëlltitni një lugë çaji helm çdo ditë. Ajo grumbullohet dhe ju dëmton.


Eshtë e pamundur të jesh i shëndetshëm dhe i lirë kur e mban veten të lidhur me të kaluarën. Një nga mësimet më të mëdha shpirtërore që mund të mësoni është të kuptoni se të gjithë po bëjnë më të mirën në çdo moment të caktuar. Njerëzit mund të bëjnë vetëm aq shumë me mirëkuptimin, vetëdijen dhe njohuritë që kanë.


Në mënyrë të pandryshueshme, njerëzit që keqtrajtojnë të tjerët u keqtrajtuan vetë në fëmijëri. Sa më i lartë të jetë niveli i dhunës, aq më e madhe është dhimbja e tyre e brendshme dhe aq më shumë ata mund të shpërthejnë. Kjo nuk do të thotë që sjellja e tyre është e pranueshme ose e justifikueshme.


Sidoqoftë, për rritjen tuaj shpirtërore, duhet të jeni të vetëdijshëm për dhimbjen e tyre. Incidenti për të cilin po mbaheni ka mbaruar me kohë. Lëre të shkojë. Lejoni veten të jeni të lirë. Dil nga ky burg personal që ke ndërtuar dhe shkel në rrezet e diellit të jetës. Nëse situata po vazhdon, atëherë pyesni veten pse mendoni aq pak për veten tuaj sa akoma e duroni atë.


Pse rrini brenda një situatë e tillë? Ju keni një zgjedhje: mund të qëndroni të ngujuar dhe të hidhur, ose mund t'i bëni vetes një favor duke falur me dëshirë të kaluarën dhe duke e lënë atë të shkojë, dhe pastaj të lëvizni përpara për të krijuar një jetë të gëzueshme, përmbushëse.


Ju keni lirinë për ta bërë jetën tuaj gjithçka që dëshironi të jetë, sepse keni lirinë e zgjedhjes. Qëllimi i mësimit të sotëm është t'ju ndihmojë të rrisni vetëvlerësimin tuaj në një nivel të tillë që të lejoni vetëm përvoja të dashura në jetën tuaj. Ju lutemi mos e humbni kohën tuaj duke u përpjekur të barazoheni.


Nuk do të funksionojë. Ajo që jepni gjithmonë kthehet tek ju. Prandaj, braktis të kaluarën dhe puno për ta dashur veten tani. Atëherë mund të keni një të ardhme të mrekullueshme. Një nga mësimet më të vlefshme që kam mësuar është se kur bëni punën tuaj të faljes, nuk është e nevojshme të shkoni te njerëzit e përfshirë dhe t'u thoni atyre se i falni.


Ndonjëherë do të dëshironi ta bëni këtë, por nuk keni pse. Puna kryesore në falje bëhet në zemrën tuaj dhe para jush ne pasqyre. Mos harroni, falja është e rrallë për të tjerët. Është për ty. Pra, shumë njerëz më kanë thënë se ata kanë falur me të vërtetë dikë, dhe pastaj një ose dy muaj më vonë ata kanë marrë një telefonatë ose email nga ai person, duke kërkuar që të falen.


Kjo duket se ndodh më shpesh pasi keni bërë ushtrime faljeje para një pasqyre. Kështu që ndërsa bëni ushtrimet e punës në pasqyrë në mësimin e sotëm, lini veten të përjetojë thellë ndjenjat tuaja.

Le të pohojmë: Ndërsa fal veten, bëhet më e lehtë të fal të tjerët.


Ushtrimi i punës së pasqyrës së ditës suaj 15.

Besoj se përfitoni më shumë nga puna e faljes kur e bëni përpara një pasqyre. Unë sugjeroj të gjesh një pasqyrë që mund të ulesh rehat përpara. Më pëlqen të përdor pasqyrën e gjatë në pjesën e pasme të derës së dhomës time. Jepini vetes kohë për të bërë këtë ushtrim. Dhe ndoshta do të dëshironi ta përsërisni shpesh. Shumica prej nesh ka shumë njerëz për të falur.

1. Uluni para pasqyrës tuaj dhe mbyllni sytë. Merrni frymë thellë disa herë. Ndjejeni veten të mbështetur në karrigen tuaj.

2. Mendoni për shumë njerëz që ju kanë lënduar në jetën tuaj. Lërini të kalojnë nëpër mendjen tuaj. Tani hapni sytë dhe filloni të flisni me njërin prej tyre - me zë të lartë. Thuaj diçka si “Ti më lëndove thellë. Mendova se nuk do ta kaloja kurrë këtë. Sidoqoftë, nuk do të qëndroj më i mbërthyer në të kaluarën. Unë jam i gatshëm t'ju fal. ” Nëse nuk mund ta bëni këtë akoma, thjesht pohoni, unë jam i gatshëm. Gatishmëria juaj është gjithçka që duhet për të ecur drejt faljes.

3. Merrni frymë dhe më pas i thoni personit: “Unë ju fal. Të lashë të lirë ”. Merrni frymë përsëri dhe thoni: “Ju jeni të lirë. Jam i lirë ”.

4. Vini re se si ndiheni. Mund të ndjeni rezistencë ose mund të ndiheni të lehtësuar. Nëse ndieni rezistencë, thjesht merrni frymë dhe pohoni: Unë jam i gatshëm t'i liroj të gjithë

rezistenca.

5. Ndërsa vazhdoni ta bëni këtë ushtrim, sot ose një ditë tjetër, zgjeroni listën tuaj të njerëzve për të falur. Mos harroni: falja nuk është një ngjarje; është një proces.

Ndoshta do të duhet të vazhdoni të punoni me një person pak më gjatë, çdo herë

duke shkuar pak më thellë në falje. Kjo mund të jetë një ditë kur ju mund të falni disa njerëz. Mund të jetë një ditë kur mund të falni vetëm një. Nuk ka rëndësi. Sidoqoftë që e bëni këtë ushtrim është mënyra e duhur për ju. Universi dhe falja shohin shfaqjen tuaj. Disa herë falja është si të heqësh shtresat e qepës. Nëse ka shumë shtresa, vendosni qepën larg për një ditë apo më shumë. Ju gjithmonë mund të ktheheni dhe të qëroni një shtresë tjetër. Pranoni veten që madje jeni të gatshëm të bëni këtë ushtrim. Ju jeni duke shëruar.


Fuqia është brenda jush: Ushtrimi i ditarit tuaj ditën 15.

1. Vendosni një muzikë të butë - diçka që do t'ju bëjë të ndiheni të relaksuar dhe paqësor. Tani merr ditarin tënd dhe një stilolaps dhe lëre mendjen të shkojë.

2. Kthehuni në të kaluarën dhe mendoni për të gjitha gjërat për të cilat jeni zemëruar me veten. Shkruaji ato. Shkruaji të gjitha. Ju mund të zbuloni se nuk e keni falur kurrë veten për poshtërimin e lagjes/urinimit së pantallonave në klasën e parë. Sa kohë e gjatë për të mbajtur atë barrë!

3. Tani merrni këtë listë dhe shkruani një pohim pozitiv për secilin artikull. Nëse keni shkruar se kurrë nuk do ta fal veten për [incidentin], atëherë pohimi juaj mund të jetë: Ky është një moment i ri. Jam i lirë të lëshoj. Mos harroni se ndonjëherë është më lehtë të falësh të tjerët sesa të falësh veten. Shpesh ne kërkojmë përsosjen e vetvetes dhe jemi më të vështirë për veten sesa për të tjerët. Sidoqoftë, është koha të shkojmë përtej këtij qëndrimi të vjetër. Fal veten. Lëre të shkojë. Jepi vetes hapësirë ​​për të qenë spontan dhe i lirë.

4. Dhe tani vendosi ditarin tënd dhe dil jashtë - në një plazh, një park, madje edhe në një tokë të zbrazët - dhe lere të vrapojë. Mos vraponi; drejtuar - e egër dhe e lirë. Bëni salto. Kaloni përgjatë rrugës dhe qeshni ndërsa jeni duke e bërë atë! Merrni fëmijën tuaj të brendshëm me vete dhe argëtohuni. Po çka nëse dikush ju sheh? Kjo është për lirinë tuaj!


Zemra juaj mendoi për ditën 15: Unë mund të fal.


Unë jam një me jetën, dhe jeta më do dhe më mbështet. Prandaj, unë pretendoj për veten time një zemër të hapur të mbushur me dashuri. Ne të gjithë po bëjmë më të mirën që mundemi në çdo moment, dhe kjo është gjithashtu e vërtetë për mua. E kaluara ka mbaruar dhe bërë. Unë nuk jam prindërit e mi ose modelet e tyre të inatit. Unë jam vetja ime unike dhe zgjedh të hap zemrën time dhe të lejoj që dashuria, dhembshuria dhe mirëkuptimi të skuqen

nga të gjitha kujtimet e dhimbjes së kaluar. Unë jam i lirë të jem gjithçka që mund të jem. Kjo është e vërteta e qenies time, dhe unë e pranoj si të tillë. E gjitha është mirë në jetën time.


Ketu eshte i gjithe ushtrimi, nuk do te ju dergohet me ne email qe te mos keni sfida.Ky eshte ushtrimi Dita e 15, qe e fillojme neser.


Ushtrimi tjeter do te postohet neser ne oren 21:00.


Shume suksese!320 views1 comment

1 Comment


Mirvete Berisha
Mirvete Berisha
Mar 12, 2021

Une e kam arrite te fale veten edhe te tjeret besoni se ne te njejtin ven te njejtit njerez por ti sheh senet tjera sa befasohesh me veten tani ndodhe mos me ja fal vetes qa i ki bo vetes deri tani perderisa per mu funksonoi ben edhe per ju


Like
321279079_866068484710673_1573109786234773235_n.jpg
bottom of page