top of page
2023.PNG

Wow, ky hotel i ri luksoz në Marok ishte dikur shtëpia e këshilltarit të mbretit.


Sektori luksoz në rritje i Marokut do të thotë që hotelet më elegante po vërshojnë në vendin e Afrikës Veriore. Fairmont ka hedhur kapelen e tij në unazën proverbiale me një hotel të ri me pesë yje në Tangier.

I vendosur të hapet në nëntor, Pallati Tazi është i vendosur në një kodër me pamje nga qyteti dhe Riviera e afërt marokene.


I rrethuar nga gati nëntë hektarë eukalipte, pemë agrumesh dhe shegë, hoteli me 133 çelësa ndodhet brenda një ndërtese pallati të viteve 1920 që dikur ishte shtëpia e këshilltarit të Mbretit të Marokut.

E dizenjuar nga OBMI dhe CCCRA Architects, Tazi Palace ruan shumë karakteristika historike nga vitet e zhurmshme të '20-ës që janë përballur në mënyrë elegante me prekje më moderne. Sigurisht, ka edhe ide për kulturën e pasur marokene nëpërmjet një sërë mozaikësh dhe tekstilesh të punuara me dorë nga artizanët vendas.


Hoteli ka katër suita - më e madhja është Suita Katara me dy dhoma gjumi. E vendosur në katin e fundit, ajo shtrihet pothuajse 3600 metra katrorë dhe ofron pamje të mahnitshme mbi Tangier. Signature Suite dhe Penthouse nuk janë asgjë për të teshtitur, me një dhomë gjumi dhe 1,259 metra katrorë hapësirë ​​secila.

Ka disa restorante në vend ku duhet të bëjnë grevë urie. Crudo ofron ushqime mesdhetare nga ferma në tryezë për mëngjes, drekë dhe darkë, ndërsa Parisa është një riff bashkëkohor i kuzhinës persiane me menu të rradhës bazuar në të korrat lokale. Kur të jeni gati të pushoni me një pije, mund të shkoni në Innocents speakeasy ose Origin Bar për kokteje nga miksologë ekspertë.


Për grupin e Wellness, ka një pishinë gjigante dhe një palestër të pajisur plotësisht. Ekziston edhe Fairmont Spa prej 26,000 metrash katrorë, ku mund të rezervoni një sërë trajtimesh për t'u çlodhur. Gjatë qëndrimit tuaj, ju mund të merrni pjesë në përvojat e kuruara lokale ose joga me lindjen e diellit në tarracën e çatisë, për shembull. Ekziston edhe një klub për fëmijë për të argëtuar të vegjlit.


"Tangier është një qytet i gjallë dhe multikulturor i mbushur me frymën mesdhetare dhe ne jemi të emocionuar që u japim mundësinë mysafirëve të përjetojnë qasjen pioniere të Fairmont ndaj mikpritjes unike duke eksploruar kulturat dhe qytetërimet e shumta që kanë formësuar historinë e pasur të qytetit," Fabien Gastinel , tha në një deklaratë menaxheri i përgjithshëm në Fairmont Tazi Palace.

Duket sikur një udhëtim në Marok është në plan.


Artikulli shkëputur nga: https://robbreport.com/travel/

65 views0 comments

Recent Posts

See All

Komentáře


321279079_866068484710673_1573109786234773235_n.jpg
bottom of page